Metody
Metody, které jsem nasbírala v průběhu své činnosti v hygienické službě, jsou shromážděny na této stránce. Vznikaly od 80. let minulého století, byly zkoušeny a upravovány, zde mám poslední verze. Některé z nich zapadly a už se nepoužívají, mám je zde pro ukázku, co vše je možné v terénu k získání poznatků o práci nabídnout. Jiné se používají dodnes.
Dotazníky, využívané v kategorizaci prací
Meisterův dotazník
Nejznámější dotazník, který se osvědčil a našel široké využítí, je Meisterův dotazník. Zde je návod k jeho použití.
Vyzkoušet dotazník si můžete na stránkách Personal Consulting. Jde o analýzu jednotlivých položek, nikoliv o zjištění globální míry psychické ztěže jednotlivce.Zaměření dotazníku je primárně skupinové, ne individuální .
Dotazník N-5
Dotazník sloužil k zjišťování neuroticických tendencí jako reakci na zátěžové situace. Zde je návod k jeho použití, publikovaný v příručce Metody hodnocení psychosociální pracovní zátěže. (1999).
Dotazník zrakových potíží
K sledování zrakové únavy slouží tento dotazník. Zde je návod k jeho použití.
BO - burnout
Vyhoření je možno sledovat mnoha dotazníky, nejznámější je MBI, u nás ovšem oficiální verze neexistuje a MBI se opravdu hodí spíše do zdravotníckého prostředí. Pro běžné profese jsem přizpůsobila Egerův dotazník a k sledování příznaků vyhoření jsme využívali v hygienické službě BO dotazník.
Zde je návod k použití.
Figura
Zde je obrázek postavy, návod k použití je jednoduchý: "Zaznamenejte na postavě oblasti, kde cítite bolest nebo únavu". Instrukce lze upravovat podle účelu šetření.
Dotazník Subjektivní pocity únavy
Jde o dotazník, převedený z japonštiny, v osmdesátých letech minulého století byl velmi populární a v hygienické službě byl značně využíván. Jeho nevýhodou bylo, že k získání kvalitních výsledků byl měl být zadáván před směnou i po směně, což omezovalo jeho využití, případně se dával pouze po směně.
Zde je návod k použití.
Syndrom vyhoření
Dotazník MBI
Je nejznámější dotazník k zjišťování syndromu vyhoření. U nás k dispozici nebyl, tak jsem ho pracně našla v různých zahraničních publikacích, přeložila a dala na své stránky. Ujal se a četla jsem mnohé studie, v nichž byl použit. Bohužel české normy neexistují dodnes.
Zde je návod k použití.
Beverly Potter's Burnout Questionnaire
Často bývá v anglických pracech citován dotazník BPQ, proto jsem ho také přeložila, normy u nás nejsou, zahraniční jsem také nenašla.
Zde je návod k použití.
Dotazník vyhoření
Jiný, u nás neznámý dotazník vyhoření, jsem našla na stránkách Adrenal Fatigue. Jeho překlad je zde, dotazník už tam není, je tam jiný, delší.
Dotazníky k zjišťování psychické zátěže a odezvy na stres
Chování typu A a výklad najdete zde
The Job Content Questionnaire
Velmi známý japonský dotazník bývá u nás pouze citován. Anglickou verzi jsem přeložila zde.
General Self-Efficiacy Scale (GSE)
Často bývala citována tak Škála schopnosti zvládat stres, je to již starší metoda. Pro ukázku jsem ji přeložila zde.
The Proactive Coping Inventory (PCI)
Poměrně dlouhý nástroj k měření zvládání stresu jsem přeložila jako ukázku.
Zde je, vyhodnocení není k dispozici, udělala jsem procentuální.
Perceived Stres Scale (PSS)
Dotazník slouží k ohodnocení toho, jak dopadá v pracovní činnosti stres na člověka. Je pro individuální použítí, ale lze zadávat i skupinově. Zde je návod k použití.
Škála dopadu událostí
Používá se k hodnocení toho, jak působí traumatická událost i nadále. Zde je návod k použití.
ICS - Škála zvládání nemoci
Dotazník zjišťuje, jaké způsoby užívá člověk k zvládání nemoci. Zde je návod k použití.
Metody k zjišťování sociální opory
Zde je souhrn metod, které lze najít na internetu k zjišťování sociální opory, vesměs se u nás ve výzkumných pracech neužívají, nejsou oficiálně přeloženy. Základní metodou k zjišťování sociální opory u nás je Stanovení úrovně sociální opory, kterou uvádí na svých stránkách Státní zdravotní ústav.
Program SOLVE - dotazník pro žjišťování úrovně stresu
Dotazník zjišťuje rizikové faktory v pěti oblastech pracovního prostředí: Stres, Kouření, Alkohol, HIV, Násilí. Dotazník jsem přeložila jako ukázku evropských dotazníků ILO, u nás se nepoužívá.
Zátěžové životní situace (Holmes Rahe Scale)
Přehled škál ZŽU jsou k vidění zde.
Rúzné
Určete si svůj chronotyp
Známý dotazník Morningness -Eveningness nebyl kdysi také v české verzi k dispozici, my potřebovali nějak sledovat pracovníky ve směnných provozech, tak jsem udělala překlad dotazníku. Zde je taková populárnější verze k individuálnímu použití. Zde je celý překlad dotazníku MEQ. Posléze jsem zjistila, že ho ve stejné době přeložil Fiala* a později psychometricky ověřil Skočovský..
Publikace
FIALA, Jindřich a Lubomír KLEPÁČ. Rozdíly v denním průběhu tělesné teploty mezi ranními a večerními typy studentů. Pracovní lékařství, Praha: Česká lékařská společnost JEP, 1988, roč. 40, č. 1988, s. 202-204. ISSN 0032-6291.
FIALA, Jindřich a Lubomír KLEPÁČ. Horší přizpůsobivost noční práci osob "ranního" typu. Pracovní lékařství, Praha: Česká lékařská společnost JEP, 1988, roč. 40, č. 9, s. 385-388. ISSN 0032-6291.
Dotazník hypochondrie
Testů na hypochondrii je mnoho, přeložila jsem jeden z nich. Zde je i s orientačními normami, byl k dispozici na anglických stránkách, ale již tam není přístupný.
Dotazník koncentrace
Zaujal mne dotazník na schopnost koncentrace, tak jsem ho také přeložila a dala tam orientační normy. Zde je k vyzkoušení.
Technostres
Jak zvládáte stres při práci s počítačem si můžete vyzkoušet zde.
Asertivita
Jak se umíte prosadit ve skupině si můžete vyzkoušet zde
Astronaut Quiz
Jak byste zvládli pobyt ve vesmíru si můžete vyzkoušet zde